whatsapp
whatsapp
whatsapp
whatsapp
×
darıca Öfke Kontrolü

Öfkemi Kontrol Edemiyorum!


     Öfke; sevgi, üzüntü, korku gibi en temel duygularımızdan biridir. Genel olarak insanın bilinçli yaşamadığı, kontrol etmekte zorlandığı bu duygu ile nasıl başa çıkılacağı, yaşandığı anda verilen kararlarla şekillenir. Kişinin karşısındakine ve kendisine kontrolsüz yaşanan ÖFKE ile vereceği zararlar çok farklı boyutlarda olabilir. 
Anlam olarak, engellenme, incinme, haksızlık, tehdit altında hissetme karşısında gösterilen kızgınlık, saldırganlık ve hatta şiddet olan öfke, kontrol edilebildiğinde geliştirici olabilecek bir duygudur.

Öfke İle İlgili Bilinmesi Gerekenler  :
- Öfke geçici bir duygudur.
- Süresi kısadır.
- bu esnada yanlış kararlar vermek ve hata yapma şansı yüksektir.
- Öğrenildiğinde kontrol edilebilen bir duygudur.
- Çok güçlü bir enerji kaynağıdır.
- Kontrol edilebildiğinde yararlı/eğitici bir duygu haline getirilebilir.

Öfkemi Kontrol Edebilirim!


Öfkemizi kontrol edebilmek için :
-  Acele karar vermeyin, eğer duygunuzu kontrol edemiyorsanız, ortamdan uzaklaşınız ve öfkenize sebep olan konuyu, daha sonra tekrar değerlendirin, olayın çok sıcak ve yoğun olduğu anda, duygularımızı, düşüncelerimizi kontrol edemeyebiliriz veya algı hataları yapabiliriz, ön yargılarımız devreye girip analitik düşünmekten uzaklaşabiliriz.
- Sakin olmamız gerektiğini hatırlamaya çalışmalıyız.
- Nefes egzersizlerini yapmayı düşünmeliyiz, bazen bu yoga, kas gevşeme egzersizleri, farkındalık egzersizleri şeklinde de düşünülebilir.
- Öfkemizi kontrol edebilmek için aslında çok kısa bir süreye ihtiyacımız olduğunu unutmamalıyız.
- Öfkemizi en yüksek yaşadığımız anda, sözel veya fiziksel tepki vermemeye özen göstermeliyiz.
- Karşımızdaki insana o anki duygularımızı kırıcı ve yıkıcı olmadan aktararak, konuşmanın bitirilmesi gerektiği veya konunun değiştirilmesi gerektiğini veya bir çalışma ortamı ise ara verilmesi gerektiğini hatırlatmalı ve empati yapabilecek bir karşı taraf varsa yardımını isteyebiliriz.
- Öfkemizi tanıyorsak, daha önceden belirlediğimiz alternatif davranışları, dikkatimizi başka yöne çevirmek, hoşlandığımız bir şey ile uğraşmak gibi dikkat dağıtıcı yöntemleri veya geliştirdiğimiz stratejileri deneyebiliriz.

Hızlı Randevu