whatsapp
whatsapp
whatsapp
whatsapp
×
darıca Anksiyete Bozukluğu
Aksiyete Ve Stres Bozuklukları

  Neden stresle başa çıkamıyorum?
  Toplum içinde kendimi değersiz hissediyorum.
  İş hayatımda kendimi ifade edemediğimi düşünüyorum.
  Kaygılarımla mücadele etmek beni tüketiyor.
  Hergün yorgun ve mutsuz güne başlıyorum.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu


     Kaygı yaşamın normal bir parçasıdır. İş, sınav, sağlık, para, aileyle ilgili sorunlar birçok kişide kaygıya yol açabilir. Aslında kaygı, bir ölçüde bizim günlük sorunlarla baş edebilmemiz için hazırlıklı olmamızı, tehlike durumunda  hızlı karar verip kurtulmamızı sağlar. Bu kaygı  baş edilebilir düzeydedir.  
Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) olan kişilerde  sürekli ve durumla uygun olmayan bir endişe vardır. Aşırı endişe, kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkiler ve hatta olağan yaşam etkinliklerini sürdürmesini engeller. 
     YAB’da aşırı endişe ve kaygı genellikle sağlık, aile, para ya da iş gibi konularla ilgilidir. Denetlenemez nitelikte olan endişe hali en az altı ay boyunca hemen hergün vardır ve gün boyunca sürer.
Yaşla birlikte kaygı duyarlılığı artar. YAB yaşlılıkta en sık görülen anksiyete bozukluğudur.
    Gerçek bir neden yokken ya da nedeni olsa bile durumla uygunsuz olan, aşırı olan denetlenemeyen nitelikteki endişe hastalığın temel belirtisidir. Çoğu zaman kişi endişelerinin aşırı olduğunun farkındadır, ancak endişelenmelerini denetleyemezler ve bir türlü sakinleşemezler. 
Yorgunluk, dikkat bozukluğu ve konsantrasyon güçlüğü, en ufak sesle kolayca irkilme, uykuya dalamama ve gece sık sık uyanma diğer önemli belirtilerdir.
YAB’a sıklıkla sanki fiziksel bir hastalık varmışçasına kendini gösteren bazı bedensel belirtiler eşlik eder. Bu belirtiler; yorgunluk, baş ağrısı,kas ağrıları, yutma güçlüğü, titreme ve seyirmeler, terleme, bulantı, sıcak basması gibi yakınmalardır. 

YAB Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır.


     İlk yapılması gereken bir psikiyatri uzmanına başvurmaktır. 
İlk başvuruda kapsamlı bir psikiyatrik değerlendirmenin yanı sıra, bu belirtilerin herhangi bir fiziksel hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için bazı incelemeler yapılacaktır.
Tedavi gören YAB’lı hastaların çoğunluğu tedaviden yarar görür. 
Psikoterapi ya da ilaç tedavileri uygulanabilir. 
Bu yöntemlerden birinin ya da birlikte uygulanmasının etkin olduğu gösterilmiştir. 
Hangi tür tedavinin size uygun olabileceğine doktorunuzla birlikte karar vermek yerinde olacaktır. 

Hızlı Randevu