whatsapp
whatsapp
whatsapp
whatsapp
×
darıca aile içi geçimsizlik

Aile İçi Geçimsizlik


     Aile içi geçimsizlik ve psikolojide aile içi sorunlar; aile üyelerinin birbirleriyle olan ilişkilerinde ve bağlarındaki sorunlar olarak tanımlanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre evlilik oranlarının tersine boşanmalarda artış olduğu görülmektedir. Ayrıca evlilik yaşında artışlar tespit edilmiştir.
     Aile içi sorunlar denildiğinde şiddet en başta gelen sorunlar arasında yer almaktadır. Güç ve baskı uygulayarak insanların bedensel veya ruhsal açıdan zarar görmesine neden olan, davranışların tümü şiddet olarak tanımlanır. Aile içi şiddet kısaca aile bireylerinden birisinin, ailenin diğer bireylerinin saldırısına uğraması olarak tanımlanabilir. Aile içi şiddet, dövme ve/veya yaralama, sakatlama, cinsel saldırı, tecavüz, öldürme gibi somut ve dolayısıyla kolay tespit edilebileceklerden; tespit edilmesi son derece zor olabilen sözel, duygusal, ekonomik şiddet eylemlerine kadar uzanabilmektedir. Son yıllarda aile içi şiddetin arttığı tespit edilmiştir. Eğitim, kültür, yaşam kalitesi, sosyal yapı ile şiddet davranışının azalması ile ilişkisinin olduğu bilinmektedir. Aile kurumu, şiddetin ve türlerinin öğrenildiği ilk yerdir.

Artık Eşimi Tanıyamıyorum, Sanki Huyu Suyu Değişti.
O Kadar Çok Çalışıyorum Ki Eve Enerjim Kalmıyor.
Eşim Benim İçin Önemli Olan Şeyleri Sürekli Unutur.
En Ufak Şeyden Kavga Eder Oldum.
Hiç Tahammül Edemiyorum, Evde Sürekli Gerginim.
Boşanmaktan, Dul Kalmaktan Korkuyorum.
Evlilikten Bir Beklentim Yok.
Aile terapisini daima doğru zamanda ve en gerekli olduğu anda bir profesyonel aracılığıyla almak gereklidir.
Çiftler arasında şiddetli geçimsizliğin olması,
Öfke kontrol sorunlarının olması,
Sorumlukların yerine getirilmemesi,
Karşılıklı sevgi ve hoş görünün azalması,

     Genel olarak ailelerde ortaya çıkabilen bu türden durumlarda mutlaka bir profesyonel destek alınmalı ve terapi sürecine geçiş sağlanmalıdır.


Hızlı Randevu